Pieredzes apmaiņas brauciens uz Vāciju un Poliju – KTTT

Pieredzes apmaiņas brauciens uz Vāciju un Poliju

Augusta sākumā tehnikuma skolotāja Zanda Šlegelmilha un bibliotekāre Edīte Gīme devās latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas organizētajā pieredzes apmaiņas braucienā “Pa Gētes un Šillera pēdām” uz Vāciju un Poliju. Brauciena sākumā tika iepazīta Leipciga – pēc iedzīvotāju skaita lielākā pilsēta Saksijā, kurai ir liela nozīme Vācijas zinātnes un kultūras vēsturē, jo kopš 1409. gada šeit atrodas viena no ievērojamākām Vācijas universitātēm, kurā darbojušies daudzi vācu zinātnes un kultūras dižgari. Te dzimuši Vāgners, Bahs, Klāra Šūmane. Savukārt  latvieši  Garlībs Merķelis, Katrīna Neiburga, Māra Zālīte u.c. te rādījuši savus darbus un guvuši atzīnību.  
Pēc Leipcigas apmeklējuma brauciena dalībnieki devās uz Veimāru. Gēte un Šillers, Herders un Vīlands, Nīče, Firnbergs, Lists, Bahs, Gropiuss, Feiningers, Klē, Itens… Veimārā diženo garu vārdu saraksts ir nebeidzams. Šī pilsēta ir īpašs dārgums Vācijas un Eiropas gara vēsturē, mūzikas un arhitektūras vēsturē, kā arī vēsturē kopumā. Veimāras klasika un Bauhausa stils ir kultūras bākas, kas šeit atklājas harmoniski un gandrīz pārbagāti. Pilsēta ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. 
Baireita – nākamais apskates objekts. Baireita ir pasaules slavena ar ikgadējo Baireitas festivālu, kad Baireitas operas namā uzstājas operdziedātāji un iestudē 19. gadsimta vācu komponista Riharda Vāgnera darbus. 2012. gadā Baireitas operas namu iekļāva UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. 
Pēdējais pieturas punkts Vācijā – Drēzdene – pilsēta  Elbas upes krastos, Saksijas federālās zemes galvaspilsēta. Ievērojams kultūras, ekonomikas un tūrisma centrs. Drēzdeni dažkārt dēvē par Elbas Florenci. Brauciena dalībniekiem bija iespēja apmeklēt Cvingeru un Drēzdenes Dievmātes baznīcu, luterāņu draudzes baznīca, kas Sākotnēji tika celta Romas katoļu baznīcas vajadzībām, bet pēc reformācijas, tā kļuva par protestantisma draudzi. Otrā pasaules kara sabiedroto uzlidojumu laikā tā tika pilnībā iznīcināta, bet  1994. gadā tika uzsākta baznīcas rekonstrukcija tās sākotnējā izskatā un 2005. gadā tā tika pilnībā rekonstruēta. Mūsdienās šī baznīca tiek uzskatīta par miera simbolu starp iepriekš karojošajām pusēm. 
Savukārt Polijā  pirmais apskates objekts bija Kristus statuja Svebodzinā, kura ir lielākā Kristus statuja pasaulē (uzcelta 2010. gadā un ir 36 metrus augsta- par 3 metriem augstāka par Kristus statuju Riodežaneiro!).  
Mājupceļā Polijā brauciena dalībnieki iepazinās ar Galindiju –senās  baltu cilts – galindu- mītnes rekonstrukcija. Te ir radīta iespēja nokļūt stilizētā senās Galindijas gaisotnē. Par to parūpējies uzņēmīgs cilvēks – pans Cēzars Kubackis, kuram kopš 1970.g. pieder 20 ha liels zemes īpašums pussalā, ko veido Krutinjas upes ieteka Beldanu ezerā. 
Ekskursijas noslēgumā ekskursanti iegriezās  Mikolajkos un Augustovā, caur kuru XIX gadsimtā izveidots Augustovas kanāls, kas savieno Vislas un Nemunas upes. Augustovas kanāls 2006. gadā ticis iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma kandidātu sarakstā. 

Informāciju sagatavoja skolotāja Zanda Šlegelmilha.