Projekta “ Way from culinary heritage to cooking art” darbība – KTTT

Projekta “ Way from culinary heritage to cooking art” darbība

Erasmusplus  KA2 project

 Way from culinary heritage to cooking art (WayToArt)

 No.  2020-1-LV01-KA202-077577

Teaching materials for PRACTICAL cooking lessons created by the all project partners.

 

 

Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) stratēģiskās
partnerības projekts profesionālās izglītības sektorā “ Way from culinary heritage to cooking art” (WayToArt)
Nr.2020-1-LV01-KA202-077577

Projektā notikusi visu partnerskolu – PIKC Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma, Klaipēdas Tūrisma skolas, Viru profesionālā izglītības centra un Sorento tūrisma un kulinārijas skolas ēdināšanas nodaļu skolotāju kapacitātes paaugstināšana  veicot  skolotāju pieredzes apmaiņu. Padagogi iepazinuši katras projekta dalībnieku valsts kulināro mantojumu un tā ietekmi uz moderno ēdienu gatavošanas mākslu. 

2022.gada 18.martā virtuālā vidē  notika pēdējā projekta pieredzes apmaiņas aktivitāte, ko organizēja Viru profesionālā izglītības centra komanda.

Tajā partneri mūs iepazīstināja ar savu valsti, skolu un Igaunijas kulināro mantojumu un demonstrēja vietējo recepti – tumšās maizes pagatavošanas procesu.

 

 

Macību video, kas tapis projekta ietvaros.

Projekta WayToArt tikšanās Latvijā

No 24.01. līdz 27 01 2022. Kuldīgas Tehnikumā notika projekta  Erasmusplus  KA2 projekta Way from culinary heritage to cooking art ( WayToArt)  No.  2020-1-LV01-KA202-077577 skolotāju pieredzes apmaiņas pasākums. Skolotāji no projekta partnerskolām (Istituto Polispecialistico Statale “San Paolo” Itālija, VÕRUMAA KUTSEHARIDUSKESKUS, Igaunija un KLAIPEDOS TURIZMO MOKYKLA, Lietuva) kopā ar KTTT ēdināšanas un restorānu nodaļas skolotājiem piedalījās pieredzes apmaiņā/meistarklasē tehnikuma virtuvē gatavojot latviešu tradicionālos ēdienus skolotāju Ievas Misānes, Anitas Bērziņas un Aivara Varņecka vadībā. Projekta dalībnieki viesojās arī pie strausu un kazu audzētājiem zemnieku saimniecībā “Nornieki” Snēpelē, kā arī piedalījās meistarklasē “Aizputes vīna darītavā”, kur bija iespēja iepazīt augļu vīnus un to salāgošanu ar tradicionālajiem latviešu ēdieniem.  Projekta noslēgumā projekta partneri apciemoja Kurzemes Suitu reģionu – Alsungu, Jūrkalni. Šeit bija iespēja iepazīt gan vietējās kulinārās tradīcijas, gan Suitu kultūras mantojumu. Projekta dalībnieki piedalījās meistarklasēs maizes cepšanā, zivju kūpināšanā, tradicionālo ēdienu gatavošanā un arī iepazina vietējo kultūras mantojumu – Suitu dziesmas un tautas tērpa sastāvu un tā lietošanas īpatnības.

    

Projekta “ Way from culinary heritage to cooking art” tikšanās Itālijā

Laikā no 13.līdz 17. decembrim PIKC Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma Ēdināšanas, restorānu pakalpojumu un pārtikas ražošanas nodaļas skolotāji Vita Strautiņa un Aivars Varņeckis piedalījās   Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) stratēģiskās partnerības projekta profesionālās izglītības sektorā “ Way from culinary heritage to cooking art” (WayToArt) Nr.2020-1-LV01-KA202-077577 pasākumā Itālijas pilsētā Sorrento. Projekta partneri Itālijā  Istituto Polispecialistico San Paolo laipni uzņēma kolēģus no Latvijas, Lietuvas (Klaipedos turizmo mokykla) un Igaunijas (Võrumaa Kutsehariduskeskus). Projekta nedēļas laikā bija iespēja  praktiski piedalīties tradicionālo itāļu ēdienu gatavošanas meistarklasēs, iepazīties ar Sorrento reģionā vēsturiski audzēto citrusaugļu dārziem, kā arī citrusu ēdienu un dzērienu gatavošanas  tehnoloģiju Sorrento šefpavāru asociācijas speciālistu vadībā.

Paralēli ēdināšanas speciālistu pieredzes apmaiņai notika projekta vadības grupas apspriede. Šajā projekta daļā piedalījās projekta vadītāja Lāse Juska un tehnikuma mācību metodiķe Līga Muceniece.
Attēlos: 
1.Skolotājs Aivars Varņeckis ar meistarklasē pagatavotajiem ņokiem (itāļu klimpas)Sorrento stilā
 
2. Sorrento  šefpavāru asociācijas speciālisti demonstrē pasaulē slaveno “Deliza a Limone”deserta gatavošanas procesu projekta dalībniekiem
3.Brīvajā laikā projekta dalībnieki apmeklēja Pompejas drupas  Istituto Polispecialistico San Paol vēstures skolotājas pavadībā.
4. Projekta pirmajā dienā visa projekta grupa viesojās pie Sorrento pilsētas mēra.
 
Way from culinary heritage to cooking art (WayToArt)

Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) stratēģiskās
partnerības projekts profesionālās izglītības sektorā “ Way from culinary heritage to cooking art” (WayToArt)
Nr.2020-1-LV01-KA202-077577

Projektā plānota visu partnerskolu – PIKC Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma, Klaipēdas Tūrisma skolas, Viru profesionālā izglītības centra un Sorento tūrisma un kulinārijas skolas ēdināšanas nodaļu skolotāju kapacitātes celšana caur visu partnerskolu skolotāju pieredzes apmaiņu. Plānots iepazīties ar katras projekta dalībnieku valsts kulināro mantojumu un tā ietekmi uz moderno ēdienu gatavošanas mākslu. Šobrīd, kad nav iespējama klātienes vizīšu īstenošana, Covid 19 ierobežojumu dēl, visas projekta skolas veido “virtuālas” kopīgas aktualitātes, ko atspoguļo sociālajos tīklos (Facebook) un partnerskolu mājaslapās.
Notikusi aktivitāte – “”Piparkūku kari” – gatavojoties Ziemassvētkiem Viru profesionālās skolas skolotāji izaicināja gan projektā iesaistītās skolas, gan citus interesentus piedalīties piparkūku gatavošanā un šī procesa atainošanā sociālajā tīklā Facebook . (links) Janvārī notiek nākošā aktivitāte – katras valsts maizes izstrādājumu gatavošanas meistarklase. Tiek sagatavots apraksts un videomateriāls 4 mācību stundu garai maizes cepšanas nodarbībai. Turpinājumā Facebook tiks piedāvāts jebkuram interesentam piedalīties Maizes gatavošanas meistarības pilnveidošanā un demonstrēt savu darbu foto un video formā.

Projekta partneri:
PIKC Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums – Latvija
Klaipedos turizmo mokykla – Lietuva
Võrumaa Kutsehariduskeskus – Igaunija
Istituto Polispecialistico San Paolo – itālija